Polski | English

Wojciech Starzyński

Polski lekarz weterynarii, działacz społeczny i samorządowiec. Pomysłodawca i założyciel Społecznego Towarzystwa Oświatowego, wieloletni prezes STO (1989–2010). Współtwórca oświaty niepublicznej w Polsce.

Urodził się w rodzinie kresowej na Nowogródczyźnie. Od 1968 do 2003 wykonywał zawód weterynarza. W latach 1980–1989 był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Stołecznym Zakładzie Weterynarii. Przewodniczył także Krajowej Komisji Koordynacyjnej Pracowników Weterynarii NSZZ „Solidarność”. Uczestnik niezależnego ruchu wydawniczego, współpracownik oficyny NOWA 2. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany (od sierpnia do grudnia 1982) w obozach odosobnienia w Białołęce i Strzebielinku. W 1984 był pomysłodawcą oraz wydawcą, wspólnie z J. Fedorowiczem, M. Owsińskim i A. Witwickim, komiksu Solidarność – 500 pierwszych dni, za który wszyscy (pod pseud. Zespół 4R) otrzymali w 1985 Nagrodę Kulturalną „Solidarności”. W latach 1987–1989 był jednym z organizatorów niezależnego, działającego oficjalnie, ruchu obywatelskiego na rzecz nowoczesnej edukacji w Polsce, w tym oświaty niepublicznej.

Zasiadał we władzach krajowych Koalicji Konserwatywnej, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Przymierza Prawicy i następnie Prawa i Sprawiedliwości, z ramienia którego w 2002 został radnym m.st. Warszawy (jako radny był przewodniczącym Komisji Edukacji i Rodziny). W 1997 i 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu, a w 2006 uzyskał reelekcję do rady Warszawy. 14 grudnia 2007 zrezygnował z członkostwa w PiS, a w lutym 2008 współtworzył stowarzyszenie Mazowsze XXI, którego został prezesem. Zasiadał w radzie współtworzonego przez to stowarzyszenie Ruchu Obywatelskiego „Polska XXI”, który w styczniu 2010 przekształcił się w partię Polska Plus. Był jej skarbnikiem krajowym, a 25 września tego samego roku, wraz z większością członków rozwiązanej dzień wcześniej partii, przystąpił ponownie do PiS, zostając członkiem rady politycznej tego ugrupowania. W wyborach samorządowych w listopadzie tego samego roku bezskutecznie ubiegał się o reelekcję do rady Warszawy.

W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Autor kilkudziesięciu artykułów i publikacji dotyczących edukacji narodowej, w szczególności miejsca i roli rodziców w systemie oświaty.


Bierze udział w panelach:

Zobacz pełen program