Polski | English

Wiesław Johann

Wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa

Wiesław Jerzy Johann (ur. 9 września 1939 w Oszmianie) – polski prawnik i dziennikarz, nauczyciel akademicki, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

Ukończył w 1964 studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył aplikację prokuratorską, następnie pracował jako radca prawny. W 1973 podjął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, gdzie był zatrudniony do 1981.

Od 1982 pracował jako adwokat, był m.in. obrońcą w procesach politycznych. Od 1990 pełnił szereg funkcji publicznych, w tym pełnomocnika rządu ds. likwidacji Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk oraz przewodniczącego Komisji Rewizyjnej ds. Zwrotu Majątku Związków Zawodowych i Organizacji Społecznych.

W listopadzie 1997 Sejm (z rekomendacji AWS) wybrał go w skład Trybunału Konstytucyjnego. Kadencję zakończył 1 grudnia 2006.

Został wykładowcą w Collegium Civitas. W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Zasiadł w radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom. W 2015 prezydent Andrzej Duda powołał go na swojego przedstawiciela w Krajowej Radzie Sądownictwa.

27 kwietnia 2018 został wybrany na wiceprzewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa.


Bierze udział w panelach:

Zobacz pełen program